Крещение и Венчание

Таинства Крещения и Венчания в  храме предподобного Серафима Саровского в поселке Селятино совершаются только после предварительного собеседования со священником.

От желающих участвовать в этих таинствах требуется:

1.Вера в Бога Троицу — Отца и Сына и Святого Духа.

2.Знание молитвы Господней наизусть:

Отче наш, Иже еси на небесех!
Да святится имя Твое;
да приидет Царствие Твое;
да будет воля Твоя, яко на небеси и на земли;
хлеб наш насущный даждь нам днесь;
и остави нам долги наша якоже и мы оставляем должником нашим;
и не введи нас во искушение, но избави нас от лукаваго;
яко Твое есть Царство и сила и слава во веки. Аминь.

3.Знание содержания Символа Веры.

4.Прочтение, как минимум, одного из  четырех Евангелий и согласие с тем, что в них написано.

5.Готовность войти в церковную общину и стать ее практикующим членом, т.е. исповедоваться и Причащаться.

В случае необходимости, священник может порекомендовать провести дополнительную беседу с желающим принять таинство, или родителям или восприемникам младенцев. Родители желающие крестить своего ребенка, должны быть хотя бы минимально воцерковленными , то есть участвовать в таинствах Исповдеи и Причастия. Во время таинства крещения крещаемый или восприемник читает вслух Символ Веры:

1. Ве́рую во еди́наго Бо́га Отца́, Вседержи́теля, Творца́ не́бу и земли́, ви́димым же всем и неви́димым.
  2. И во еди́наго Го́спода Иису́са Христа́, Сы́на Бо́жия, Единоро́днаго, И́же от Отца́ рожде́ннаго пре́жде всех век; Све́та от Света, Бо́га и́стинна от Бога истинна, рожде́на, несотворе́на, единосу́щна Отцу́, И́мже вся бы́ша.
  3. Нас ра́ди челове́к и на́шего ра́ди спасе́ния сше́дшаго с небе́с и воплоти́вшагося от Ду́ха Свя́та и Мари́и Де́вы, и вочелове́чшася.
  4. Распя́таго же за ны при Понти́йстем Пила́те, и страда́вша и погребе́на.
  5. И воскре́сшаго в тре́тий день по Писа́нием.
  6. И возше́дшаго на небеса́, и седя́ща одесну́ю Отца́.
  7. И па́ки гряду́щаго со сла́вою суди́ти живы́м и ме́ртвым, Его́же Ца́рствию не бу́дет конца́.
  8. И в Ду́ха Свята́го, Го́спода животворя́щаго, И́же от Отца́ исходя́щаго, И́же со Отце́м и Сы́ном спокланя́ема и ссла́вима, глаго́лавшаго проро́ки.
  9. Во еди́ну Святу́ю, Собо́рную и Апо́стольскую Це́рковь.
  10. Испове́дую еди́но креще́ние во оставле́ние грехо́в.
  11. Ча́ю воскресе́ния ме́ртвых.
  12. И жи́зни бу́дущаго ве́ка. Ами́нь.